Farma Ráječek
  Košík je prázdný
×
FARMÁŘSKÁ PRODEJNA OTEVŘENA!

SEZÓNA NA RÁJEČKU ZAHÁJENA! Jsme otevřeni pondělí - sobota 8-18 h

Pilní opylovači rajčat na Ráječeku

Jak se opyluje rajče ve fóliovníku? Proč je čmelák lepší než včela? Přečtěte si, jak to na Farmě Ráječek děláme.

Produkce potravin je závislá na opylování

Opylování je proces nezbytný pro produkci velké části naší potravy a rajčata nejsou výjimkou. Při opylení se samčí rostlinné buňky (pyl) přenesou na samičí orgány květu (blizna). Pokud přenos pylu proběhne úspěšně, dojde ke vzniku semene a následně plodu, třeba malého rajčete. Na procesu opylování je kromě životně nezbytných přírodních procesů závislé také zemědělství, kdy by až 35 % zemědělské produkce nevnikla bez opylení. Pokud by vůbec šla práce všech opylovačů na této planetě vyčíslit penězi, tak by se vyprodukovaná hodnota pohybovala okolo 500 mld. dolarů (IPBES report, 2016).
V přírodě rostlina rajčete využívá k přenosu pylu vítr a hmyz (včely, čmeláci, motýle a mnoho dalších). Na farmě Ráječek pěstujeme rajčata ve fóliovníku, kde vítr nefouká a mnoho hmyzu nepoletuje, k opylení by tedy samo o sobě nedocházelo. Z tohoto důvodu nasazujeme jako opylovače čmeláky my. 

Proč vlastně čmeláky a ne včely? Důvodů je hned pět.

  1. Čmeláci začínají pracovat při nižších teplotách a za horších světelných podmínek, opylovaní v začátcích jara a konci podzimu tedy není problém.
  2. Včely jsou také mnohem pilnější než čmeláci, především v tom, jak daleko a vysoko létají. Zatímco čmelák se drží spíše při zemi,včely by proletěly větracími okny fóliovníku ven.
  3. Čmeláci se mezi sebou na rozdíl od včel moc nebaví. Když se dostane včela dostane ven z fóliovníku a najde zajímavější rostlinu s více květy, jako třeba řepku olejku, kterou mají přeci rády, vrátí se a sdělí to ostatním včelám. Celý roj se pak přesune za lepším a nám by takzvaně ulétly včely. Když už nějaký čmelák odletí za lepším, tak si to nechá pro sebe.
  4. Mezi lidmi koluje spousta polopravd, omylů a mýtů o čmeláčím žihadle a kousnutí. Čmelák Vám může způsobit bolest oběma způsoby, jeho žihadlo je velké a na rozdíl od včely s ním může způsobovat bolest opakovaně. Na farmě Ráječek čmelák zatím nikoho neštípl, jen několikrát kousl a věřte, není o co stát.
  5. Přes svoji "nebezpečnou" výzbroj jsou čmeláci vesměs mírumilovní a na rozdíl od včel, se můžete pohybovat kolem jejich domovů tzv. čmelínů, aniž byste spustili poplach. Příčinou většiny kousnutí a štípnutí je nechtěné přimáčknutí nebo sednutí si na nebohého čmeláka. 

Asi tolik k důvodům, proč v našem fóliovníku na Ráječku nasazujeme čmeláky jako opylovače, a také proč jsou všichni opylovači důležití nejen pro životní prostředí, ale také pro pěstování naší potravy. Vzhledem k současným praktikám průmyslového zemědělství bychom měli vyžadovat větší důraz na ochranu opylovačů a přírody obecně.

Zdroj úvodního obrázku: Dennis Larsen z Pixabay. 

Vloženo Od