Farma Ráječek
  Košík je prázdný

Jaro je v plném proudu

Jaro začíná, přesné zemědělství zahájeno!

Tento týden přišlo teplé a slunečné počasí, začali jsme tak odkrývat řádky salátů, které byly vysázeny před třemi týdny. Proč vlastně sazenice zakrýváme? Každý rok začínáme sázet koncem března, jak nám počasí dovolí, ale i poté hrozí noční mrazy a někdy dokonce celé pole pokryje sníh. Z těchto důvodů zakrýváme salát netkanou textilií, která slouží jako tepelná izolace a chrání rostliny před sněhem.

Po odkrytí ale nastává souboj s časem, kdy musíme salát co nejdříve okopat, aby se ke kořenům dostal vzduch a hlavně tím předejdeme růstu plevele, který by se dříve či později projevil. Spousta pěstitelů okopává pouze až se plevel objeví, ale to už je někdy pozdě, obzvlášť když do toho přijde deštivé počasí. Druhým rokem používáme automatickou robotickou plečku, která je zapojená za traktor a celou práci obstará pouze jeden traktorista. Traktor je řízen signálem GPS, stroj je tedy řízen s přesností na 2 centimetry, i proto se celá tato technologie nazývá přesné zemědělství. Tento stroj zastoupí 15 lidí s motykami a práci udělá lépe a rychleji, protože okope 5 řádků na jednou a neušlape již okopaný řádek.

Setkali jsme se s reakcemi namítajícími, že tento přístup lidem pouze bere práci. Musíme se ale ohradit, posledních 5 let každé léto právě postrádáme 15 takovýchto lidí, kteří by okopávali, navíc je to práce poměrně neoblíbená, nezáživná a obzvláště v červnu a červenci během tropických teplot značně nepříjemná. 

Pokud chcete vědět více o způsobu, jakým salát okopáváme, přečtěte si náš článek Jak na plevel?

Vloženo Od