Farma Ráječek
  Košík je prázdný

Jsme rodinná farma...

… ale umíme to rozjet ve velkém! Přesto nechceme vyvážet mrkev do Chile, ani sklízet uznání cizích investorů. Máme rádi Moravu a lidi tady. Držíme si 100% podíl a sklízíme zeleninu hlavně pro Brno a okolí.

Josef

Vystudovaný agronom, který udává směr nám ostatním i celé farmě – technologie pěstování všech produktů na poli i ve foliovníku, řízení lidí i farmy… zkrátka šéf (ale laskavý).

Iveta

Vystudovala agronomii, ale protože je nepřekonatelně pečlivá, dnes nese na bedrech veškeré účetnictví, administrativu i personalistiku naší farmy.

Matěj

Vystudoval v Nizozemsku na Wageningen University obor skleníkové pěstování. Proto má pod palcem hledání nových postupů, technologii pěstování rajčat i propagaci farmy.

 

Náš farmářský rodokmen

Jmenujeme se sice Sklenářovi, ale okno vám zasklít neumíme. Jsme farmáři. Startovali jsme v roce 1997 klasickou zeleninou – zelí, květák a spol. Ale rodinná tradice na pozemcích farmy Ráječek sahá až do první republiky.

naše produkty

Avokádo je prima, ale… naše hvězdy jsou saláty a rajčata

A protože každý profík se časem specializuje… roku 2001 jsme se rozhodli pro pěstování salátů. Docela výzva zvlášť v horkých a suchých létech, kdy saláty není sranda vypěstovat a dodat čerstvé. No, a dnes jsme největší pěstitelé salátu na Moravě. Později jsme přidali ještě rajčata.

naše produkty

 

Selský rozum a... udržitelnost

Hospodaříme dle standardů GAP (Good Agriculture Practice) a v režimu IPZ. To odráží náš zodpovědný, šetrný vztah k přírodě. Vidíme v něm způsob, jak zachovat krajinu pro další generace.

Vyznáváme přesné zemědělství: Naše traktory mají autopilota, řídí je GPS navigace s přesností na 2 centimetry. Tak lépe využíváme půdu, snižujeme spotřebu nafty i vstup hnojiva do půdy. Naši robotickou plečku řídí počítač. Okopává salát s přesností 95 %, takže při pěstování salátu vůbec nemusíme používat herbicidy. Půdu po předcích si hýčkáme. Sklizňové zbytky vracíme na pole, kde obnovují organickou složku v půdě.

Rajčata pěstujeme hydroponicky ve fóliovníku. Díky tomu na malé ploše pěstujeme kvalitní zeleninu šetrně vůči životnímu prostředí. Ušetříme 80 % vody oproti konvenčnímu pěstování, 100% vyloučíme herbicidy při celém procesu pěstování. Používáme biologickou ochranu, s opylováním nám pomáhají čmeláci. A veškerou dešťovou vodu zachycenou z povrchu fóliovníku využijeme na zalévání. 

Na viděnou u nás na farmě!

Exkurze pro veřejnost i školy

Prohlídky farmy zvládáme v pátky. Pro odbornou veřejnost, děti z 2. stupně základek, studenty středních škol a univerzit. Povídání o farmě, ukázka pěstování salátů na poli a rajčat ve skleníku, obří ledničky i balení zeleniny... Zkrátka celý proces, aby viděli, že než se zelenina dostane na talíř, je za tím spousta dřiny.. A samozřejmě nechybí malá ochutnávka.

Máte o exkurzi zájem? Domluvte si přesné datum a my si na vás uděláme čas.